Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики

Державне підприємство

"Рівненський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації"

На головну

 

СЛУЖБА, ЯКУ ЗАПОВІЛА... БІБЛІЯ

20 травня - Всесвітній день метрології, про яку кожен із нас щось та знає. Але якщо послухати заступника директора з метрологічного забезпечення ДП "Рівнестандартметрологія" Івана Петращука, то виявиться, що знаємо ми насправді нікчемно мало. Хоча людство без метрології - ані на крок, метрологічна служба супроводжує цивілізацію з незапам'ятних часів, давно стала всюдисущою, всезнаючою і всесильною в розумінні своїх можливостей. А цього, погодьтеся, достатньо, щоб нашу розмову з Іваном Михайловичем винести на газетні сторінки.

- Метрологія, вчили мене у школі, від грецьких слів "міра" і "вчення". Виходить, метрологія - наука, так?

- Швидше служба, галузь життєдіяльності людської цивілізації. Причому галузь найконсервативніша. Бо метрологія - не що інше, як система домовленостей. Наприклад, ще 20 травня 1875 року 17 країн на метрологічній конференції в Парижі підписали Метричну конвенцію, яка затвердила прототипи метра і кілограма - перші міжнародні еталони, а також створила Міжнародний комітет мір і ваг. Ось чому, до речі, цей день відзначається як Всесвітній день метрології. Але я про інше. Домовилися більше 130 років тому - і досі ці еталони, як мовиться, вірою і правдою служать більшості країн.

- Більшості? А чому не всім?

- Бо тоді, у 1875 році, Англія і Сполучені Штати цю конвенцію не підписали. Замість метрів у них "ходять" дюйми, замість кілограмів - фунти, і це - величезна проблема. Адже і вони, і решта країн досі змушені застосовувати коефіцієнт масштабування, а це - і час, і додаткові витрати.

- Сто тридцять років - не такий уже сивий вік, і це значить, що метрологічна служба доволі молода, правда?

- Що ви!.. Вона древня, як білий світ. Уявіть собі, що про метрологію опосередковано сказано навіть у Біблії!

- Та ну!

- Справді. У главі 25 Старого Заповіту читаємо: "Не буде в тебе в торбі твоїй подвійного каменя для ваги, великого і малого... Камінь до ваги буде в тебе повний і справедливий.., щоб продовжилися дні твої на землі". Як бачите, метрологію нам, людям, фактично заповів сам Господь. Існує вона від сивої давнини, бо відколи цивілізація, відтоді людство вдається до вимірювань. Причому споконвіку забезпечення достовірності мір і ваг було виключно державною функцією. Наприклад, у древньому Херсонесі, місті-державі, були так звані астиноми, які таврували стандартну торговельну тару, мірний посуд, черепицю і контрольні ваги. А ще були ринкові наглядачі, які слідкували за правильним застосуванням торговцями ринкових мір і карали шахраїв. Так що метрологія має дуже поважний вік. І функції її, хоча я говорив, що це вкрай консервативна галузь, відтоді багатократно зросли.

- Перші два еталони - це метр і кілограм, треба розуміти. Цікаво, а скільки ж еталонів на сьогодні у "Рівнестандартметрології"?

- Оскільки, на цьому ще хочу наголосити, метрологія була, є і, можна не сумніватися, залишиться державною службою, звідси випливає основний зміст роботи нашого центру. Це - державний метрологічний контроль за засобами вимірювальної техніки і виконанням вимірювань у сфері державного метрологічного нагляду. А виконувати цю роботу можна єдино можливим способом - з використанням еталонної бази. Ця база складається в нас на сьогодні із 377 комплектів, куди входить 1453 еталони. Загалом метрологічні підрозділи нашого центру займають понад 700 квадратних метрів.

- Нічого собі: два - і майже півтори тисячі еталонів!

- Ви можете запитати: а навіщо їх стільки? Бо світ, цивілізація бурхливо розвиваються, і всі зміни, вся новітня техніка потребують адекватних метрологічних технологій. Чи, для прикладу, хіба була колись необхідність вимірювати ступінь забруднення довкілля? Зайве говорити, що всякі невірні, неточні вимірювання не тільки призводять до невірних рішень, а й нерідко становлять пряму небезпеку, навіть загрозу людському життю. Дивіться, яке надскладне обладнання є у розпорядженні медичних закладів. Але якщо не забезпечити контроль метрологічних характеристик використовуваних прикладів, тих же апаратів УЗД, електрокардіографів, про які знає чи не кожен, де впевненість, що поставлений на основі їхніх даних діагноз правильний? Що лікар таки допоможе, а не нашкодить хворому? Ось чому в цьому році ми створюємо пересувне робоче місце з повірки засобів вимірювальної техніки медичного призначення. Робиться це у відповідь на покладене Держспоживстандартом України на метрологічну службу зобов'язання - вирішити питання контролю технічних параметрів лікувального обладнання.

- Наскільки динамічно розвивається метрологія?

- Ми мусимо, якщо хочете, приречені не просто поспівати, а навіть почасти бути попереду тих технічних, технологічних, екологічних та інших процесів, що мають місце в сучасному житті. У Програмі пріоритетного розвитку ДП "Рівнестандартметрологія" на три найближчі роки є окремий розділ, де чітко виписано, яким чином має розвиватися і метрологічна служба центру. Цей розвиток можна окреслити шістьма напрямами: освоєння нових метрологічних робіт і послуг; модернізація та оновлення еталонної і повірочної бази; актуалізація і легалізація нормативних документів; підготовка персоналу; створення нових і модернізація наявних робочих місць; нарешті, впровадження системи управління якістю роботи центру в галузі метрології. Для більшої ясності проілюструю сказане деякими прикладами і цифрами. Так ось, у минулому році ми освоїли на базі здолбунівської фірми "Добробут" повірку турбінних і роторних лічильників газу. Тут, у себе, вже повіряємо аналізатори молока. На базі "КамАЗтранссервісу" - автомобільні тахографи. А донедавна задля всього цього потрібно було їхати за межі області - на Волинь, у Київ, Житомир, Івано-Франківськ... Для тих, хто працює з нафтопродуктами, з кінця минулого року освоїли повірку геометричним методом горизонтальних і вертикальних резервуарів. А ще розпочали повіряти технічні характеристики такого медичного обладнання, як апарати гальванізації, ультразвукової та НЧ-терапії.

- Це влетіло, треба розуміти, в добру копійку?

- Так. Було придбано 24 одиниці повірочного обладнання загальною вартістю майже 200 тисяч гривень. Ще 15 одиниць таких приладів куплено у першому кварталі цього року. А загалом протягом нинішнього року в розвиток центру в галузі метрології передбачається вкласти майже 800 тисяч гривень.

- Немалі гроші, нічого не скажеш. То це держава так фінансує галузь?

- Чому ж, ми самі на себе заробляємо. Адже метрологія - така галузь, що має винятково прикладне значення. Якщо говорити бодай коротко про цей прикладний характер діяльності наших метрологічних підрозділів, то цифри виглядають таким чином. За попередній рік і перший квартал нинішнього року обсяг виконаних нами робіт становить понад 2,5 мільйона гривень. За цей же період повірено майже 300 тисяч одиниць засобів вимірювальної техніки (загалом їх у сфері державного метрологічного нагляду на Рівненщині використовується майже 500 тисяч), атестовано 154 лабораторії на право виконання вимірювань. Це - далеко не повний перелік зробленого метрологічною службою.

- Іване Михайловичу, а є підприємства, з якими вашим підопічним доводиться співпрацювати не від випадку до випадку, а дуже тісно?

- Звичайно. З підприємствами, де повноцінно функціонують власні метрологічні служби, ми співпрацюємо справді дуже тісно. Маю на увазі ВАТ "Рівнеазот", Рівненську атомну станцію, Рівненський міськводоканал, "Теплотранссервіс", обласну клінічну лікарню... Всього на сьогодні ми маємо 1359 укладених договорів у галузі метрології, в тому числі з надання за межами Рівненщини деяких метрологічних послуг. Маю на увазі повірку приладів контролю радіаційного випромінювання, ротаметрів повітря... Напевне, досить?

- А про персонал? Це складно - бути метрологом?

- Як мінімум не просто, адже до персоналу є специфічні вимоги. Я, далеко не новачок у метрології, глибоко переконаний, що навіть відмінно підготований у технічному плані фахівець самостійно може працювати в нашій галузі лише після того, як "повариться" у ній принаймні три роки. А брати приклад у нас є з кого. Бо працюють у нас і, образно кажучи, корифеї, як-от інженери з метрології І категорії Надія Шкодіна, і Євгенія Вакулінська, які віддали цій непростій службі більше трьох десятків років, Віктор Охріменко, теж дуже досвідчений інженер з метрології. Так само багато повчитися можна у високопрофесійних керівників наших відділів і секторів Івана Коваля і Олександра Лобача, Олега Марчука і Володимира Фащевського, Миколи Кравчука і Леоніда Заріцького. Та й зміна, це особливо радує, надійна, беручка підросла: Олег Воробей, Андрій Сасюк, Ігор Потапов, Віктор Мельник, Віталій Бовгиря... Це - ті спеціалісти, які вже на "ти" з метрологією, знають її, справді люблять і, переконаний, ніколи і нізащо їй не зрадять.

15 травня 2008 року
«Вільне слово» № 39

____________________________________________________________________________________________

33028 м.Рівне, вул. Замкова, 31. тел./факс (0362)26-38-93, E-mail: poshta@csmc.rv.ua