Запрошуємо до співпраці всіх, хто зробив ставку на якість!
Про ДП "Рівнестандартметрологія"
   - історія
   - контакти та структура
Метрологія
Сертифікація
   - сертифікація СУ
   - сертифікація
     продукції та послуг
Оцінка відповідності технічним регламентам
Науково-технічний центр
   - попоредження про вилучення ТУ
   - перевіряння технічних умов
Випробувальний центр
   - технічний огляд транспортних засобів
Системи управління якістю
Фонд нормативних документів
Обласна дегустаційна комісія
Семінари
Законодавча база
Конкурси
Публікації у ЗМІ
Державні закупівлі
Зворотній зв'язок
Публічна інформація
Запобігання корупції

Обережно: стафілокок!

Питання якості харчової продукції на ринках області перебуває в епіцентрі уваги ДП «Рівнестандартметрологія». Випробувальний центр підприємства за 10 місяців 2012 року перевірив 1055 зразків харчової продукції, в т.ч. провів мікробіологічні дослідження 318 зразків. У результаті перевірок було забраковано 119 зразків харчових продуктів, з них виявлено 39 зразків, що не відповідало вимогам нормативної документації за мікробіологічними показниками. Зокрема, знайдено бактерії групи кишкової палички - у 29 зразках, МАФАнМ (мезофільні аеробні та факультативно- анаеробні мікроби) – у 6, пліснявих грибів та дріжджів – у 17. У 7 зразках кулінарної продукції виробництва супермаркетів – салатах та курях-гриль -було виявлено наявність бактерій золотистого стафілококу.

За частотою випадків саме стафілококове отруєння посідає перше місце серед харчових отруєнь. Що таке стафілокок та як від нього вберегтися - розповіла начальник Випробувального центру ДП «Рівнестандартметрологія» Галина Палиця.

- Сотні найрізноманітніших коків оточують людину впродовж її життя, але нема, здається, мікроба більш відомого, аніж стафілокок. Назва “стафілокок” походить від двох грецьких слів, що перекладаються як “гроно” і “зерно”. Таку назву мікроби - стафілококи одержали через свій характерний вигляд під мікроскопом — вони нагадують грона винограду чи невеликі скупчення зерен. Мікробіологічний термін staphylococcus введено в медичну практику ще в 1881 року.

Стафілококи оточують людину всюди— вони присутні в пилу й одязі, на поверхні предметів, у дрібних бризках слини, що потрапляють у повітря при кашлі, чханні, розмові. Здебільшого вони трапляються на поверхні шкіри, носоглотці, у кишечнику людини, формуючи так звану мікрофлору організму. У деяких випадках їхня наявність корисна, оскільки вони гальмують розмноження більш шкідливих мікроорганізмів, що спричиняють інфекційні захворювання.

Причиною спалахів харчових стафілококових отруєнь є зазвичай продукти тваринного походження (м'ясо, риба, птахопродукти, кулінарні, кондитерські вироби тощо). У молоко вони можуть потрапити з вимені корів, хворих на мастит. Свіжа риба і птиця зазвичай не містять стафілококів, але можуть бути заражені під час забою або при післязабійному обробленні. Інфікування їжі стафілококами може відбуватися під час контакту осіб із захворюваннями носа та горла, гнійничковим захворюванням шкіри, при недотриманні правил особистої гігієни.

Стафілококи можуть розвиватися за температури від 10 до 45°С. Оптимальна температура +35 - (+37)°С. Стафілококи спор не утворюють, тому їх легко знищити при належному тепловому обробленні харчових продуктів. Зазвичай клітини стафілококів гинуть при 70-80°С, однак деякі види витримують нагрівання до 100°С упродовж 30 хв. Розвиваючись у харчових продуктах, стафілокок може виділяти особливий вид токсину — ентеротоксин, що діє на кишечник людини. Ентеротоксин термостабільний, для повного його руйнування необхідне двогодинне кип'ятіння.

Харчові продукти після забруднення цим мікробом зовні не змінюються, тому це небезпечно. Організм людини дуже чутливий до цього токсину і вже через 1-6 год. після отруєння проявляються ознаки захворювання — болі у шлунку, нудота.

Готову їжу можна зберігати не більше визначеного терміну при температурі 2-6 °С, або в гарячому вигляді — не нижче 65°С. Молоко слід обов'язково кип'ятити, непастеризований сир використовувати лише для страв, які піддаються термічній обробці. Працівникам сфери громадського харчування слід бути обережними з кондитерськими виробами. Зберігати вироби з масляним кремом при температурі 2-6°С не більше 36 годин. У літній період кондитерські вироби із заварним кремом бажано не готувати.

Є багато видів стафілококів і не всі вони несуть загрозу. Найчастіше причиною захворювань є «золотистий стафілокок». Золотистий стафілокок, названий так через специфічний “золотистий” колір колоній цього мікроба, що виростають на поживних середовищах. Тільки золотистий стафілокок спроможний вперто і витончено “відбиватися” від антибіотиків і антисептиків. Жодних потурань, жодних сентиментів щодо статі й віку: і новонароджені, і люди молодого та середнього віку, і старі — всі однаково ризикують захворіти на недугу, спричинену золотистим стафілококом. Більше того, в організмі людини немає такого органа чи системи, куди б він не міг проникнути і спровокувати запальний процес.

Щодо профілактики... Кожна людина має дбати про себе в сенсі загального загартовування, повноцінного харчування, уникати поганих звичок. Багато бактерій стали малочутливими (або й взагалі нечутливими) до антибіотиків, а старе, добре випробуване мило і гаряча вода й досі діють безвідмовно. Отож, треба взяти це на озброєння. Недарма кажуть: чистота — запорука здоров'я.

33028 м.Рівне, вул. Замкова, 31. тел./факс (0362)26-38-93, E-mail: poshta@csmc.rv.ua

Copyright © 2004-2011, ДП "Рівнестандартметрологія"

Web masters: Hrihoriy Balashov & Valeriy Kalendar

Поновлено: 13.11.2012