Запрошуємо до співпраці всіх, хто зробив ставку на якість!
Про ДП "Рівнестандартметрологія"
   - історія
   - контакти та структура
Метрологія
Сертифікація
   - сертифікація СУ
   - сертифікація
     продукції та послуг
Оцінка відповідності технічним регламентам
Науково-технічний центр
   - попоредження про вилучення ТУ
   - перевіряння технічних умов
Випробувальний центр
   - технічний огляд транспортних засобів
Системи управління якістю
Фонд нормативних документів
Обласна дегустаційна комісія
Семінари
Законодавча база
Конкурси
Публікації у ЗМІ
Державні закупівлі
Зворотній зв'язок
Публічна інформація
Запобігання корупції

"Як обрати якісний продукт?Ч.1.Масло"

Парадокс: сьогодні у будь-якому магазині можна придбати масло, проте все ж воно - у дефіциті. Що треба знати, аби не стати "жертвою підробки"?

Справжнє масло виготовляється виключно із молочних вершків. Якщо у продукті міститься ще рослинний жир - це спред, а от якщо молочних вершків у складниках взагалі не має - це вже рослинно-жирова суміш. Масло, залежно від масової частки жиру поділяють на групи: вершкове екстра (80-85%), селянське (72,5-79,9%), бутербродне (61,5-72,4%), топлене масло (99-99,8%). Для виробництва масла за державними стандартами дозволяється використовувати молоко, вершки, маслянку, закваску, екстракт аннато (натуральний барвник), бета-каротин, ретинол (вітамін А), воду, сіль. Додавати до складу масла будь-які немолочні жири забороняється.

Що ж таке спред? Це продукт, який складається з рослинного та молочного жиру (не менше 25%). Складники - ті ж, що й у маслі, однак сюди додають ще рослинні жири. Дозволяється соняшникова, кукурудзяна, соєва, пальмова, оливкова, ріпакова чи гірчична олія або ж пальмовий стеарин. Однак зазвичай використовують пальмову та кокосову олії, які мають високу температуру плавлення. Для виготовлення спреду не обійтись без емульгаторів - речовин, які дозволяють змішати воду і олію в однорідну консистенцію. Також використовують стабілізатори (крохмаль, пектин, желатин), консерванти (сорбінова чи бензойна кислота).

Саме поняття "спред" з'явилося недавно, хоча продукт давно "приївся" українському споживачеві. Адже те, що раніше називалося "масло до сніданку" чи "надлегке без холестерину" - це по суті і є спред. У 2006 році було введено державний стандарт, який чітко розмежував масло і спреди та зобов'язав виробника виключити з назв продуктів, що містять рослинні жири, слово "масло".

У спреді менше холестерину, немає вуглеводів і ціна його - значно дешевша. Проте спред містить трансізомери жирних кислот, які не засвоюються організмом природнім шляхом. Постійне споживання продуктів з високим вмістом трансізомерів загрожує зростанням ризику виникнення серцево-судинних захворювань. Масло - калорійніше, але легко засвоюється. Кожен з цих продуктів має право на існування, має свого споживача. Однак, якщо виробник виготовляє спред, а на етикетці пише "масло" - це фальсифікат.

Щоб не "зіпсувати кашу маслом" уважно читайте етикетку. На ній обов'язково має бути вказано масло це, спред чи суміш рослинно-жирова. Зображення корівок та "молочні" назви продукту часто вводять в оману покупців. Тому обов'язково поцікавтесь складом. Інгредієнти вказуються у порядку спадання. Окрім того, маркування повинно містити інформацію про виробника (назва, адреса, контакти), назву продукту та термін придатності, масову частку жиру (зокрема молочного), масу нетто тощо. Ще один важливий фактор - документ, згідно якого продукт виготовляють. Напис ДСТУ 4399:2005 вказує на масло, а ДСТУ 4445:2005 - на спред. Позначка ТУУ говорить про власну рецептуру виробника, використання додаткових інгредієнтів.

Важливим індикатором "справжності" масла є його консистенція. Поверхня на розрізі повинна бути із слабким блиском, суха на вигляд або з наявністю поодиноких дрібних крапельок вологи. Колір - від білого до світло жовтого, однорідний по всій масі. Натуральне масло в охолодженому вигляді - тверде, а спред лишається досить м'яким. Ціна також є очевидним, хоча не завжди об'єктивним вказівником. Іноді спред продають за такою ж ціною, як і масло, проте справжнє масло зараз коштує не дешево через високу собівартість. Тобто не варто спокушатися на продукт із написом "масло" за низькою ціною, адже це - однозначно фальсифікат.

Сигналом про високу якість продукту є позначка "НАСCР". Вона свідчить про наявність системи управління безпечністю харчових продуктів на підприємстві - виробнику. Аргументом на користь обраного продукту є й проходження сертифікації. Сертифікат видається лише після дослідження продукції у випробувальному центрі та підтвердження відповідності її якості і маркування вимогам нормативних документів. Якщо ж виявиться, що продукція не відповідає нормам або ж на етикетці вказана недостовірна чи неповна інформація - сертифікат не видається.

Щодо таких продуктів як масло та спред - їх сертифікація нині є добровільною. Тобто виробник сам визначає, чи потрібно йому підтверджувати якість своєї продукції. Багато підприємств все ж сертифікують продукцію. Адже сертифікат відповідності необхідний, щоб виграти тендер, щоб співпрацювати з великими торговими мережами.

Для того, щоб бути впевненим у якості харчової продукції, яка входить до щоденного раціону, варто провести лабораторні випробування. Це можна зробити у випробувальному центрі ДП "Рівнестандартметрологія", який забезпечений сучасним обладнанням, що дозволяє проводити низку досліджень. Зокрема, масло випробовують за мікробіологічними показниками, а також визначають масову частку вологи та жиру. До спреду запитань більше. Цю продукцію досліджують ще за критеріями вмісту трансізомерів, масової частки жиру, в т.ч. молочного, визначають кислотність та перекисне число (тобто прогіркання, старіння жиру).

Фахівці визнають, що сьогодні на ринках чимало неякісної продукції. Тому кожен споживач повинен уважніше ставитися до вибору продуктів харчування. Тоді й виробникам доведеться обирати: або підтягувати якість продукції, або сходити з ринкової дистанції.

33028 м.Рівне, вул. Замкова, 31. тел./факс (0362)26-38-93, E-mail: poshta@csmc.rv.ua

Copyright © 2004-2011, ДП "Рівнестандартметрологія"

Web masters: Hrihoriy Balashov & Valeriy Kalendar

Поновлено: 14.01.2013