Запрошуємо до співпраці всіх, хто зробив ставку на якість!
Про ДП "Рівнестандартметрологія"
   - історія
   - контакти та структура
Метрологія
Сертифікація
   - сертифікація СУ
   - сертифікація
     продукції та послуг
Оцінка відповідності технічним регламентам
Науково-технічний центр
   - попоредження про вилучення ТУ
   - перевіряння технічних умов
Випробувальний центр
   - технічний огляд транспортних засобів
Системи управління якістю
Фонд нормативних документів
Обласна дегустаційна комісія
Семінари
Законодавча база
Конкурси
Публікації у ЗМІ
Державні закупівлі
Зворотній зв'язок
Публічна інформація
Запобігання корупції

"Як обрати якісний продукт? Ч.5. Згущенен молоко"

Згущене молоко – улюблений з дитинства продукт, із неперевершеним солодким смаком, ніжним ароматом вершків та багатьма корисними властивостями. Його залюбки вживають і діти, і дорослі, а популярність його не змінюється з роками. Проте, обираючи такий продукт, споживачам потрібно бути уважними і обережними, адже згущене молоко – лідер серед підробок.

З чого виготовляють згущене молоко?

Згущене молоко –це концентрований висококалорійний продукт, що виготовляється із свіжого молока з додаванням вершків, яке згущується та консервується за допомогою цукру або стерилізації.

Сьогодні виготовляють багато різних видів цих смачних ласощів: молоко згущене стерилізоване, молоко незбиране згущене з цукром, молоко знежирене згущене з цукром, молоко концентроване стерилізоване, вершкі згущені з цукром, кава чи какао зі згущеним молоком і цукром. Існує також і варене згущене молоко, виготовлене шляхом теплового оброблення згущеного молока з цукром. Вимоги щодо якості згущеного молока прописані у національних стандартах ДСТУ 4274:2003 "Консерви молочні. Молоко незбиране згущене з цукром. Технічні умови" та ДСТУ 4275:2003 "Консерви молочні. Молоко незбиране згущене з цукром та какао. Технічні умови".

Відповідно до державних стандартів, для виробництва згущеного молока використовують молоко коров'яче незбиране не нижче 2 -го ґатунку; молоко знежирене, одержане сеперевунням коров'ячого молока; молоко сухе; маслянку, яку отримують під час виробництва солодковершкового несолоного масла; вершки; цукор; воду. Отже, згущене молоко, виготовлене за ДСТУ – це виключно молочний продукт з цукром. Згідно нормативів масова частка сахарози у молоці – не менше 43,5%, тобто на 100 г. продукту – 43,5 грам цукру.

Якщо згущене молоко виготовляється не за ДСТУ, а за технічними умовами, у складі продукту можуть бути рослинні жири, згущувачі, підсолоджувачі, барвники чи консерванти.

Вимоги до якості продукту

Кожна партія сировини, що надходить для виробництва продукту, повинна супроводжуватись документами, що підтверджують її якість.

Фасують згущене молоко у металеві банки, пакети з поліетиленової плівки, скляні банки.

На маркуванні продукту обов'язково повинна зазначатися його загальна назва; маса нетто; дані про харчову та енергетичну цінність; кінцевий термін реалізації або дата виготовлення і термін придатності до споживання; умови зберігання;назва та юридична адреса виробника та місця виготовлення.

Маркування виконують державною мовою, а якщо продукція постачається на експорт – згідно з вимогами договору –контракту.

На кожну партію продукту оформляють посвідчення якості, в якому зазначають номер документа та дату видачі; назву, юридичну адресу виробника; повну назву продукту та номер партії; кількість місць та масу нетто; дані результатів аналізу показників;дату виготовлення, термін та умови зберігання; позначення стандарту.

Щоб визначити відповідність якості продукту, підприємство повинно проводити приймальне та періодичне контролювання показників безпеки. Під час приймального контролю кожну партію продукту аналізують за органолептичними, фізико-хімічними та мікробіологічними показниками; якістю пакування і маркування. У разі незадовільних результатів контролю хоча б за одним із показників повторно аналізують подвійний об'єм вибірки, взятої з тієї самої партії продукту. Результати повторного аналізу поширюють на всю партію продукту. У разі повтору незадовільних результатів аналізу, партію продукту повністю бракують.

Згущене молоко зберігається за температури від 0 до 10 градусів і відносній вологості повітря не вищій ніж 85% в герметичній тарі не більше ніж 12 місяців з дати виготовлення, а в негерметичній тарі – не більше 8 місяців з дати виготовлення. При температурі від 0 до 20 градусів продукт зберігається не більш ніж 3 місяці з дати виготовлення.

Поради споживачам

"Щоб не заплутатись у кривих дзеркалах фальсифікації, слід пам'ятати, що колір справжнього згущеного молока повинен бути білий з кремовим відтінком, рівномірний за всією масою, - розповідає начальник відділу сертифікації харчової продукції Катерина Шут. Світло - коричневий колір продукту вказує на порушення температурного режиму під час приготування.

Консистенція натурального згущеного молока повинна бути однорідна за всією масою, без наявності відчутних кристалів молочного цукру. Допускається незначна мучниста консистенція і невеликий осад лактози на дні банки. Якщо продукт надто рідкий - це ознака того, що у вихідній сировині вихідній сировині було замало білка, а це може привести до розшарування продукту і виділення жиру. Надто густий продукт є результатом використання для виробництва молока з підвищеною кислотністю або ж зберігання продукту при надто високих температурах.

Смак і запах згущеного молока повинен бути солодкий, чистий, з вираженим смаком пастеризованого молока, без сторонніх присмаків і запахів. Гіркуватий присмак є небезпечною ознакою неякісного продукту.

Дуже часто виробники, що виготовляють продукцію за технічними умовами, заміняють молочний жир на рослинний. Проте, якщо виробник декларує, що продукція відповідає вимогам ДСТУ, у його складі повинний бути лише молочний жир. Інакше - це фальсифікат. Якщо покласти справжнє згущене молоко у холодильник – воно загусне, а те, яке містить рослинні жири залишиться таким же рідким.

Іноді споживачів збиває з пантелику вигляд упаковки, рекламні лозунги, ціна. Зокрема, синьо-біла етикетка, яка використовувалась ще за Радянського союзу, пережила десятиліття і зараз стала справжнім брендом. На жаль, сьогодні вона не є гарантією того, що й смак і якість продукту буде таким же, як і колись. Обираючи продукт, який люблять діти, варто бути особливо обережним та уважно читати усі написи на етикетці. А для впевненості краще купувати сертифіковану продукцію, яка пройшла усі необхідні лабораторні дослідження. Зокрема, такі випробування можна здійснити і у випробувальному центрі ДП "Рівнестандартметрологія"."

Випробувальний центртел./факс (0362) 26-14-01

Відділ сертифікації харчової продукції, систем управління та послуг -(0362) 22-59-23

33028 м.Рівне, вул. Замкова, 31. тел./факс (0362)26-38-93, E-mail: poshta@csmc.rv.ua

Copyright © 2004-2011, ДП "Рівнестандартметрологія"

Web masters: Hrihoriy Balashov & Valeriy Kalendar

Поновлено: 28.02.2013