Запрошуємо до співпраці всіх, хто зробив ставку на якість!
Про ДП "Рівнестандартметрологія"
   - історія
   - контакти та структура
Метрологія
Сертифікація
   - сертифікація СУ
   - сертифікація
     продукції та послуг
Оцінка відповідності технічним регламентам
Науково-технічний центр
   - попоредження про вилучення ТУ
   - перевіряння технічних умов
Випробувальний центр
   - технічний огляд транспортних засобів
Системи управління якістю
Фонд нормативних документів
Обласна дегустаційна комісія
Семінари
Законодавча база
Конкурси
Публікації у ЗМІ
Державні закупівлі
Зворотній зв'язок
Публічна інформація
Запобігання корупції

"Шоколадні таємниці"

Незабаром 8 Березня – свято жінок, свято весни, свято квітів і … цукерок. Адже саме у ці дні шоколадні ласощі користуються ще більшим попитом, аніж зазвичай. Доведено - шоколад має безліч корисних властивостей: поліпшує настрій, підвищує фізичну та розумову активність. Однак неякісні солодощі ані задоволення, ані користі ласунам не принесуть.

Як і з чого виготовляють цукерки?

В Україні цукерки виготовляють за державним стандартом ДСТУ 4135-2002 «Цукерки. Загальні технічні умови.», або технічними умовами виробника, вимоги яких не погіршують ті, що викладені у цьому нормативному документі.

Залежно від способу виготовлення і рецептурицукерки поділяють на: неглазуровані, глазуровані, шоколадні цукерки типу «Асорті» з начинками, цукерки, відформовані з шоколадної чи кондитерської маси з начинками або без різної форми і рельєфним малюнком на поверхні, в цукровій пудрі.

Поверхня цукерок може бути повністю або частково оздоблена різними оздоблювальними напівфабрикатами (какао-порошком, цукровою пудрою, горіховою або вафельною крихтою, шоколадною крупкою, фруктами тощо)

За зовнішнім оформленням цукерки бувають: загорнуті, частково загорнуті, незагорнуті, у капсулах або філейчиках, відформовані у фольгу або полімерні матеріали, дозволені МОЗ України.

Основою цукерок є так звані цукеркові маси. Вони поділяються на помадні, помадно-кремові, фруктові, желейні, шоколадні, праліне, лікерні, кремові, грильяжні, типу нуги, ірису та ін.

Помадна цукеркова маса – це дрібнокристалічна маса, виготовлена з цукру і патоки, яка містить молоко, фруктово-ягідну чи іншу сировину.

Помадно –кремова масамає ту ж основу, що й помадна, однак може містити ще вершкове масло або рослинний жир.

Фруктова цукеркова маса – драглиста в’язка маса, виготовлена з фруктово-ягідної сировини і цукру з можливим додаванням драглеутворюючих речовин, буферних солей, харчових кислот.

Желейна– драглиста пружна маса, виготовлена з цукру, патоки, і драглеутворюючих речовин.

Шоколадна – тонкоподрібнна маса, отримана з цукру, какао-продуктів з додаванням горіхів та іншої сировини.

Праліне – це тонкоподрібнена маса, отримана з обсмажених горіхів або олійного, зернового, бобового насіння, жиру і цукру з додаванням молока, какао-продуктів та ін.

Грильяжна маса отримується шляхом змішування розплавленого цукру, увареного сиропу або меду з подрібненими ядрами горіхів, насіння або зернопродуктів.

Нуга - це піноподібна в’язка маса з цукру, патоки та піноутворювача з додаванням або без додавання фруктово-ягідної сировини, молока, какао-порошку тощо.Ірис- дрібнокристалічна маса, отримана уварюванням цукрово-патоково-молочного чи цукрово-патоково-фруктового сиропу з додаванням жиру або іншої сировини.

Корпуси цукерок можуть складатися з однієї або декількох цукеркових мас, перешарованих або покритих вафлями, а також з цукатів, сухофруктів або заспиртованих ягід чи фруктів.

Цукерки з шоколадно-кремовим, грильяжним корпусом та праліне мають найвищу енергетичну цінність – близько 500Ккал на 100г. Менш поживними є цукерки з помадним, молочним, фруктовим корпусом.

Етикетка – важливе джерело інформації!

На етикетках цукерок наноситься маркування українською мовою, що містить: назву та адресу виробника і місце виготовлення, загальну та власну назву продукції, у разі використання цукрозамінника - його назву та інформацію про нього.

На коробках, пачках чи пакетах зазначається: товарний знак, маса нетто, кінцевий термін споживання чи дата виготовлення і термін придатності до споживання, склад продукту із зазначенням назв харчових добавок, що входять до рецептури, інформаційні дані про харчову (білки, жири і вуглеводи) та енергетичну цінність у 100 г; позначення стандарту, умови зберігання, штрих-код.

На етикетках цукерок для хворих на цукровий діабет додатково вказують: символ, який характеризує належність продукту до групи виробів для хворих на діабет; вміст ксиліту, сорбіту, іншого замінника цукру, загального цукру (у перерахунку на сахарозу) і жиру в 100 г. продукту. А також зазначають добову норму вживання сорбіту, ксиліту, що не перевищує 30г. чи іншого замінника цукру відповідно до рекомендацій МОЗ. На цукерках для хворих на діабет має бути напис: «вживати за призначенням лікаря».

Вимоги до якості цукерок

Якість цукерок оцінюють за зовнішнім виглядом, формою, структурою, смаком і запахом. Загорнуті вироби повинні мати цілу обгортку, що щільно їх облягає.Поверхня виробів має бути сухою, а глазурованих шоколадною глазур'ю — блискучою, трохи хвилястою, рівною, що повністю покриває корпус, без просвітів або мати малюнок на поверхні.

У цукерках, оздоблених різними сипкими напівфабрикатами до глазурування або після нього, допускається нерівномірне оздоблення поверхні та просвічування. Для цукерок із збивними, кремово-збивними, фруктовими і желейними корпусами, з корпусами типу нуги та ірисної маси допускаються очка, під час загортання на машинах — злегка надтріснута глазур, що не спричиняє просочування цукеркової маси.

Неглазуровані цукерки повинні мати суху не липку поверхню. Для цукерок, виготовлених на основі кондитерських жирів, характерна тьмяна поверхня і незначні просвічування корпусу.

Шоколадні цукерки типу «Асорті» повинні мати блискучу поверхню з чітким малюнком без посивінь. Для цукерок з начинками дозволяється незначне просочування на поверхню цукеркової маси.

Аромат шоколаду повинен бути яскраво вираженим, переважати над ароматом начинки. Жодних сторонніх запахів і присмаку ароматизаторів бути не повинно.Начинка шоколадних цукерок має бути однорідною, без випадіння кристалів цукру, що свідчить про порушення технології виробництва продукту.

Споживачам варто знати: шоколадні цукерки є продуктом нетривалого зберігання. Тож, обираючи смаколики, обов’язково зверніть увагу на термін придатності. Глазуровані цукерки з помадним, горіховим, грильяжним корпусом та праліне без обгортки можуть зберігатися 3-4 місяці, а запаковані 5-6 місяців. Не загорнуті цукерки з фруктово - жилейної маси зберігаються менше – 1-2 місяці, а в обгортці 3-4 місяці. Термін придатності може бути й довшим. Однак варто запам’ятати: чим триваліший термін придатності продукту, тим більше у ньому консервантів.

Шоколадні цукерки треба зберігати за кімнатної температури. Різкі перепади температури та підвищена вологість можуть зіпсувати якість солодощів. Зокрема, при коливанні температурного режиму, шоколадні цукерки набувають білуватого нальоту.

Чи не найголовніший показник якості цукерок – наявність найдорожчого складника - какао-масла. Чим більше какао-масла є в продукті, тим він смачніший, якісніший та, зазвичай, дорожчий. Дуже часто какао-масло замінюють на рослинні жири – пальмову, кокосову олію та ін. Вживання солодощів із такими складниками краще обмежити, адже вони містять транс-ізомери. Ці речовини мають здатність накопичуватись в організмі і в майбутньому можуть спричинити розвиток багатьох хвороб. Уникати ласощів із рослинними жирами варто ще й тому, що рівень транс-ізомерів у кондитерських виробах в Україні не нормується, тоді як більшість Європейських країн допускає не більше 2% їх вмісту.

Обираючи ласощі, краще надайте перевагу тим, які пройшли сертифікацію.На етикетці сертифікованої продукції є відповідний знак – трилисник. Він свідчить, що продукція пройшла випробування і має свідоцтво відповідності.

Отже, щоб солодощі справді принесли задоволення і не зіпсували загального враження від чудового свята, уважніше ставтесь до якості обраного продукту.

33028 м.Рівне, вул. Замкова, 31. тел./факс (0362)26-38-93, E-mail: poshta@csmc.rv.ua

Copyright © 2004-2011, ДП "Рівнестандартметрологія"

Web masters: Hrihoriy Balashov & Valeriy Kalendar

Поновлено: 04.03.2013